wtorek, 7 czerwca 2016

Obecność białka w diecie

Białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, mikroelementy. De facto możemy w tym miejscu się zatrzymać. Wymieniliśmy wszystkie możliwe do wymienienia składniki pokarmowe, jakie powinniśmy sobie dostarczać. Jednakże nie wszystkie one muszą być dostarczane bezwzględnie każdego dnia. Jeśli mówimy o węglowodanach, o tłuszczach, to nasz organizm jest w stanie je w sobie zgromadzić na zapas i w razie takiej konieczności, po prostu wykorzystać owe zapasy. Z białkiem jest natomiast zupełnie inaczej, ponieważ tutaj nie ma mowy o żadnym wykorzystywaniu zapasów, nie ma mowy o żadnym gromadzeniu białka na zapas. Nie ma gdzie i nie ma jak.

Białko dla organizmu

bialko serwatkowe
Tym samym białko to ten składnik naszego codziennego żywienia, który musi być bezwzględnie dostarczany każdego dnia. Jego niedobór może być bardzo groźny dla naszego zdrowia, a tym samy tej kwestii po prostu nie możemy zaniedbać. Skoro białko jest dla nas tak bardzo ważne, musimy zapytać o to, w jakich pokarmach jest ono obecne, na co powinniśmy postawić? Produkty zawierające białko możemy podzielić na te pełnobiałkowe oraz niepełnobiałkowe. Te pierwsze są ważniejsze z uwagi na to, że zawierają one w sobie wszystkie niezbędne aminokwasy rozgałęzione. Nasz organizm nie jest owych aminokwasów wytworzyć sam, a tym samym muszą być one dostarczone z zewnątrz, muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Ogólnie rzecz ujmując powinniśmy powiedzieć, że każdego dnia należy spożywać zarówno produkty pełnobiałkowe jak i te drugie. Ponadto powinniśmy postawić zarówno na białko pochodzenia zwierzęcego jak i na te pochodzenia roślinnego. Takie urozmaicenie jest dla nas i dla naszego zdrowia jak najbardziej właściwe.

Gdzie znajdziemy białko?

W tym miejscu wskażemy na konkretne produkty zawierające w sobie białko, które powinny znaleźć się w naszym menu. Przede wszystkim w tym miejscu musimy wskazać na mięso. Chodzi w głównej mierze o mięso wołowe, aczkolwiek na pewno nie tylko. Każdy rodzaj mięsa jest, bowiem dla nas źródłem białka, a więc mowa jest również o mięsie drobiowym. Poza mięsem, źródłem białka jest dla nas mleko oraz jego przetwory. Mówimy, więc o samym mleku, o jogurtach, kefirach, twarogu oraz innych. Nie możemy nie wspomnieć w tym miejscu także o jajach, nie możemy nie wspomnieć o roślinach strączkowych. Wśród nich w sposób szczególny wskazujemy na soję. Dlaczego? Jest to jedyna znana nam roślina, która jest dla nas źródłem pełnowartościowego białka. Jak więc widać, zadbanie o odpowiednią dawkę białka każdego nie jest niczym skomplikowanym i leży w granicach naszych możliwości. Reszta zależy od naszych chęci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz