wtorek, 21 czerwca 2016

Białko i funkcjonowanie układu moczowego


Białko jest oczywiście niezbędnym składnikiem diety każdego z nas i bynajmniej nie może go zabraknąć w codziennie spożywanych pokarmach. Jednakże istnieje tutaj pewne obostrzenie, pewne odwołanie do naszego zdrowego rozsądku. Białka w naszych pokarmach, w naszych posiłkach nie może być aż nadto, nie możemy spożywać go w nadmiernych ilościach myśląc, że dzięki temu osiągniemy wyższy poziom masy mięśniowej czy też zrealizujemy jakiś inny cel, który sobie postawiliśmy. 

Białko w nadmiarze

Białko w nadmiarze może być bardzo groźne dla naszego zdrowia i może powodować wiele nieprzyjemności. Między innymi chcielibyśmy w tym miejscu w sposób szczególny wskazać na taki aspekt, jakim jest chociażby wpływ podwyższonej ilości białka na funkcjonowanie naszego układu moczowego. Nie da się ukryć, że możemy mówić o sporym zagrożeniu, ponieważ zwiększona ilość przyjmowanego białka pochodzenia roślinnego, to jednocześnie też zwiększona ilość wydalanego wraz z moczem wapnia. To z kolei prowadzi do znacznie zwiększonego ryzyka wystąpienia kamieni w układzie moczowym. Jak można wywnioskować z przeprowadzonych badan naukowych, zaledwie 150 g. więcej mięsa z ryb w naszej codziennej diecie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni w układzie moczowym. 

Roślinne czy zwierzęce

Warto także zaznaczyć, że mamy w tym miejscu na myśli białko pochodzenia zwierzęcego, gdyż w odniesieniu do białka pochodzenia roślinnego, nie mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia kamicy, a więc pod tym względem białko pochodzenia roślinnego jest dla nas znacznie bardziej korzystnie. Oczywiście nie oznacza to wcale, że należy z jadłospisu wyrzucić białko pochodzenia zwierzęcego i skupić się wyłącznie na tym, które ma pochodzenie roślinne. W tym miejscu należy łączyć oba rodzaje białek w posiłkach, aby móc uzyskać pewnego rodzaju równowagę, aby móc uzyskać pewnego rodzaju kompromis białkowy. Stara prawda mówi, iż wszystko w nadmiarze może być szkodliwe i w odniesieniu do spożywania białka to sprawdza się jak najbardziej. Jego nadmiar jest szkodliwy, a właściwa ilość wspomaga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz