poniedziałek, 14 marca 2016

Bez białka żyć nie można

Oczywiście nie jest to żadnym specjalnym odkryciem, iż bez białka ludzki organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować, aczkolwiek chcemy w tym miejscu nieco przybliżyć, dlaczego tak właśnie jest. Przede wszystkim należy podkreślić to, że białko jest dla człowieka składnikiem szczególnym. Nie chodzi tu bynajmniej o jego wyższość nad pozostałymi składnikami pokarmowymi ani też nie chodzi o jakieś szczególne jego właściwości, ale o coś zupełnie innego.

Białko, jako składnik pokarmowy

Białko to taki składnik pokarmowy, który nie może być przez ludzki organizm gromadzony ani w mięśniach, ani w wątrobie, ani też w żadnym innym miejscu. Jak wiemy, zupełnie inna sytuacja dotyczy węglowodanów i tłuszczu, które to składniki pokarmowe mogą jak najbardziej być gromadzone w organizmie i wykorzystywane w stosownym czasie. Z białkiem nie ma takich możliwości. Jest to główny powód do tego, aby białko zajmowało szczególne miejsce w naszym jadłospisie. Białko musi być dostarczane do organizmu każdego dnia bez wyjątku. Zarówno te osoby, które są bardziej aktywne jak i te mniej aktywne; zarówno dzieci, młodzież, dorośli jak i osoby w podeszłym wieku muszą dostarczać białko do swojego organizmu, aby mógł on normalnie i zdrowo funkcjonować.

Zapotrzebowanie na białko

Białko jest potrzebne każdemu, aczkolwiek oczywiście nie w takiej samej ilości. Ta, bowiem zależna jest od bardzo wielu czynników, od wagi ciała, od trybu życia, wieku jak również od płci. Kobiety posiadają, bowiem nieco mniejsze zapotrzebowanie na białko niż mężczyźni i to niezależnie od tego czy uprawiają sport, czy też nie. Dostarczanie białka nie jest trudne, gdyż znajduje się ono w wielu, w bardzo wielu znanych nam pokarmach, w powszechnie spożywanych potrawach, jak chociażby tych opartych na mięsie. To właśnie mięso jest dostarczycielem najlepszej jakości białka, aczkolwiek na pewno nasza dieta nie powinna opierać się wyłącznie na nim, gdyż bardzo szybko możemy się zetknąć ze zjawiskiem przedawkowania białka, co może mieć dosyć przykre dla nas konsekwencje, może przyczynić się do pogorszenia się stanu naszego zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz