czwartek, 3 marca 2016

Podstawa naszego żywienia

To, w jaki sposób się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i nasze codzienne samopoczucie. Nie możemy jeść cokolwiek i dobrze się czuć. Posiłki, które spożywamy każdego dnia, muszą nam zapewnić odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników. Jakiekolwiek braki z pewnością prędzej czy później odczujemy, a konkretnie to nasze zdrowie je odczuje. Można mówić o witaminach, można mówić o węglowodanach, minerałach, o tłuszczu, ale my w tym miejscu chcemy wskazać na białko. Jest to, bowiem element budulcowy naszego organizmu, najważniejszy element budulcowy, bez którego po prostu nikt z nas nie może zdrowo funkcjonować, a więc nie możemy nie dostarczać do organizmu białka i być zdrowymi.

Białko dla organizmu

Białko jest tym elementem, jest jedynym elementem, który nie może być gromadzony w naszym organizmie na zapas. Powoduje to, że białko musi zajmować szczególne miejsce w naszym codziennym jadłospisie, nie może go zabraknąć żadnego dnia. Białko znajduje się w skórze, w mięśniach, w różnych gruczołach, w płynach ustrojowych (prócz moczu oraz żółci), jak również i w innych narządach organizmu. Można powiedzieć, zatem, że białko znajduje się wszędzie i jego niedobór związany jest z bardzo poważnymi konsekwencjami. Białko jest podstawą żywienia każdego człowieka, aczkolwiek w tym miejscu należy podkreślić, że białko powinno być w szczególności przyjmowane w pokarmach przez nastolatków, przez dzieci jak również przez kobiety w ciąży.

Białko w mięśniach

Dzięki zawartemu w naszych komórkach białku, możemy mówić o prawidłowym rozwoju, możemy mówić o właściwej regeneracji poszczególnych tkanek, a także możemy mówić o wzroście komórek ciała. Mięso, nabiał czy też rośliny strączkowe to najlepsze źródło białka, na jakim powinniśmy oprzeć nasz codzienny jadłospis, nasz codzienny plan żywieniowy. Dieta nie może być jakakolwiek, ale powinna być ustalona wedle zasad zdrowego żywienia, a wówczas będziemy mogli mówić o dobrym zdrowiu, o dobrym samopoczuciu, o zachowaniu dobrego zdrowia na bardzo długi czas, przez wiele lat.
Ciekawy artykuł o białku do przeczytania tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz