piątek, 4 marca 2016

Białko a znaczenie dla organizmu

Wielu sportowców sięga po białko, po odżywki białkowe w myśl tego, że przecież białko jest podstawowym materiałem budulcowym wszystkich ludzkich mięśni. Jest w tym pewnie sporo racji, aczkolwiek, jeśli chcemy, aby nasze działania były prowadzone w prawidłowy sposób, musimy jasno powiedzieć, że to nie białko powinno odgrywać w diecie sportowca najważniejszą rolę. Tak naprawdę, bowiem to węglowodany, ich prawidłowa ilość w diecie jest tym elementem, który decyduje o odniesieniu sukcesu lub też o braku tego sukcesu. 

Białko

Nie oznacza to jednak wcale, że białko nie ma znaczenia, gdyż jak najbardziej ma i to bardzo duże. Nie dostarczając odpowiedniej ilości białka każdego dnia, nie wspomagamy się w odpowiedni sposób i nasz organizm funkcjonuje dużo gorzej. Warto w tym miejscu zauważyć, że mówimy nie tylko o sportowcach, ale o każdym człowieku, ponieważ każdy człowiek potrzebuje określonej ilości białka. Mimo tego, bowiem, że to nie białko jest podstawowym źródłem energii, to jednak jego brak może mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Brak odpowiedniej ilości białka w diecie może powodować rozkład białek ustrojowych, co prowadzi bezpośrednio do osłabienia naszej tkanki mięśniowej. Dostarczenie białka w diecie na pewno nie jest niczym trudnym, gdyż znajduje się ono w bardzo wielu produktach, które spożywamy każdego dnia i które są powszechnie dostępne. 

Odżywki białkowe

Wystarczy, więc wskazać na potrawy mięsne, na spożywanie jaj czy też nabiału i będziemy mogli mówić o dostarczeniu odpowiedniej ilości białka do naszego organizmu. Ktoś powie, że mamy jeszcze odżywki białkowe, aczkolwiek musimy jasno zaznaczyć, że odżywki białkowe są produktem uzupełniającym, a nie podstawowym i nie możemy swojego sukcesu sportowego upatrywać w spożywaniu odżywek białkowych. Białko ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dla osiągania określonych celów sportowych, aczkolwiek nasz sukces na pewno nie tkwi wyłącznie w dostarczaniu białka, ale także innych składników pokarmowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz